Výhradní distributor značek pro ČR a SR

Jak mikroskopie změnila pohled Ivany na vlasy

Ivana Rinchenbachová

Rinchenbachova-1 kopie

JE ZNÁMÁ TÍM, ŽE SE NA SVÉM INSTAGRAMOVÉM PROFILU HODNĚ VĚNUJE MIKROSKOPOVÁNÍ VLASŮ A ZKOUMÁ VLIVY RŮZNÝCH PRODUKTŮ A PROCESU NA JEJICH STRUKTURU. TENTO AŽ VĚDECKÝ POHLED NA VLAS PŘINÁŠÍ SPOUSTU NOVÝCH INFORMACÍ, KTERÉ MŮŽEME APLIKOVAT DO KAŽDODENNÍ PRÁCE NA SALONECH. S IVANOU SI POPOVÍDALA NAŠE PR MANAŽERKA NATALIA, KTERÁ ZJISTILA, JAK TO CELÉ ZAČALO A JAK POHLED DO MIKROSKOPU ZMĚNIL PŘÍSTUP IVANY NEJEN K VLASŮM SVÝCH KLIENTŮ, ALE I SVÝM VLASTNÍM.

otaznik kopie

V ČR jste jedinečná tím, že zkoumáte vlasy pod mikroskopem a věnujete tomu podstatnou část svého obsahu na Instagramu. Jak jste k mikroskopu přišla a jak Vás toto téma vůbec napadlo?

Přišla jsem na to tak, že jsem před několika lety viděla video s Ninou Krajčo, která mluvila o mikroskopování vlasů a strašně mě to tehdy nadchlo. Říkala jsem si, že je to skvělý nápad, že tohle bych přesně chtěla dělat, ale přišlo mi to tehdy jako nedostižná a naprosto nerealizovatelná myšlenka. Shodou okolností u toho byla moje máma, která mě vždycky v práci extrémně podporovala a ji napadlo, že se mi celá rodina složí k Vánocům na můj první mikroskop. Pak jsem se do toho úplně ponořila. Hned jsem všem z rodiny odebrala vzorky a začala jsem první zkoumání vlasů. To byl rok 2017.

otaznik kopie

Takže vlasy přes mikroskop zkoumáte přes 6 let a pořád Vás to baví, pořád tam je, co objevovat?

Ano, vždycky, když si myslím, že už jsem viděla všechno, že už není kam se dál posouvat a co objevovat, tak vzápětí přijde impulz, který ukáže něco nového. Velmi často se děje to, že se rozhodnu zkoumat určitou věc a ve výsledku se ukáže úplně něco jiného. Takhle jsem se třeba teď věnovala testování UV záření na vlas a objevila jsem jinou hrozně zajímavou věc: ukázal se rozdíl mezi přírodním a kosmetickým pigmentem ve vlase, který jsem ani neměla v plánu zkoumat.

Rinchenbachova_stul
otaznik kopie

A na co jste přišla u těch pigmentů?

Já jsem se původně snažila zmapovat poškození způsobené UV zářením. Obecně víme, že je pro vlasy škodlivé a mě zajímalo, jestli budou na vlase vidět nějaké viditelné změny. Nachystala jsem si spoustu různých vzorků - přírodní vlasy, barvené vlasy, vlasy s přelivem a rozdělila jsem je do dvou skupin, kdy na jednu skupinu vlasů jsem používala přípravky s UV ochranou a na druhou skupinu ne a vystavila je slunci. Samozřejmě se ukázal rozdíl mezi vzorky s UV ochranou a bez, což jsem očekávala, ale co mě velmi překvapilo, že z vlasů mnohem rychleji zmizel pigment z nebarvených přírodních vlasů, než kosmetický pigment z vlasů barvených. To jsem úplně nečekala, protože blednutí barvy většinou řeší barvené klientky a klientky s přírodními vlasy to neřeší a UV ochranu často nepoužívají. Přitom se přírodní pigment vyšisuje sluníčkem rychleji, než přeliv nebo barva.

otaznik kopie

To je nejčerstvější objev, pamatujete si, co byl ten první? Co Vás při počáteční práci s mikroskopem překvapilo?

Ten úplně první velký experiment byl, když jsem poprvé testovala, jestli je vidět rozdíl mezi vlasy stříhanými nůžkami na papír versus profesionálními kadeřnickými nůžkami. Četla jsem totiž v nějaké diskuzi, že chodit na střihání ke kadeřníkovi je zbytečné a člověk se může bezpečně ostříhat doma. Na to konto jsem otestovala střih dvěma různými nástroji na jednom svém vlase a ihned byl vidět obrovský rozdíl. Postovala jsem výsledky v dané facebookové skupině, ale moc jsem neuspěla, protože tam ženy namítaly, že mají nové kancelářské nůžky pouze na stříhání vlasů (tudíž by měly být dostatečně ostré) a proto by z nich vlasy neměly být roztřepené. Tak jsem provedla další testování, koupila jsem úplně nové nepoužité kancelářské nůžky a ostříhala si půlku hlavy těmito novými nůžkami na papír a druhou půlku profi kadeřnickými nůžkami. Zajímalo mě i to, jak se vlasy budou chovat nejen ihned po střihu, ale i v delším časovém horizontu. Po 3 týdnech jsem vzala vzorky z každé strany a viděla jsem enormní rozdíl.

Rinchenbachova2
otaznik kopie

Je zřejmé, že Vás to nejen baví, ale přináší to spoustu informací o vlasech. Co Vás během těch let nejvíce obohatilo?

Když jsem to v roce 2018 začala zkoumat, překvapilo mě, jak málo je informací o struktuře a stavbě vlasů. Celý první rok jsem jenom koukala do mikroskopu, ale vůbec jsem nevěděla, co v něm vidím: různé struktury, tmavé černé fleky a podobně. Nebyla jsem schopná nikde dohledat, co to znamená. Velmi mě zajímalo, jak se vlasy chovají v různých situacích, a to především proto, abych věděla, co si s nimi můžu ve své kadeřnické praxi dovolit. Také jak k vlasu přistupovat při chemických úkonech, abych ho zachovala v co nejvyšší kvalitě. Co mě například velmi obohatilo bylo, když se mi podařilo zmapovat, že na vlasech existují podélné praskliny a příčné praskliny a je mezi nimi velký rozdíl. Podélné praskliny vznikají často chemickým poškozením, příčné praskliny se zase nejčastěji dějí u klientek s nebarvenými vlasy a vznikají nedostatečnou péčí a mechanickým namáháním. To mi hezky objasnilo, proč přicházejí klientky přírodními vlasy, že se jim ulamují konce. Když to vím, můžu to klientkám lépe vysvětlit a nastavit vhodnou péči.

otaznik kopie

Takže s mikrospokem nastavujete i péči zákazníkům na doma?

Není to tak, že bych ho nutně potřebovala, ale určitě mi pomáhá. Na začátku je pro mě nejdůležitější konzultace a test elasticity. A taky neodebírám vzorky u každé klientky spíše jen u těch, kde mě zaujme jejich divoká vlasová historie. Nedávno jsem měla novou klientku, kde vlasy vypadaly celkem normálně, ale i přesto jsem po čištění Malibu C odebrala vzorky. Pod mikroskopem bylo krásně vidět, jak se z vlasů stáhly veškeré nánosy a na vlase se ukázalo velké množství minitrhlinek. Během konzultace jsme přišly na to, že klientka nepoužívá kondicionér, ale pouze bezoplachový kondicionér, který samozřejmě nestačil. Takže mikroskop spíše používám k tomu, že mi zviditelňuje věci, které často tuším, že se na vlasech dějí.

Rinchenbachova4
otaznik kopie

Přes mikroskop dlouhodobě zkoumáte vliv péče a dokážete ji díky tomu lépe vysvětlit klientům. Co Vás nejvíc nadchlo z produktů které jste v nedávné době zkoumala?

Rinchenbachova3

Napadla mě maska K18: líbí se mi, že je jednoduchá, má dostatek účinných látek a nejsou tam žádné zbytečné složky. Viděla jsem s ní moc pěkný výsledek i na velmi poškozeném vlasu se spoustou trhlin. Kdysi dřív jsem totiž vlasy zkoumala tak, že jsem vytrhla jeden vlas, aplikovala produkt nebo udělala čištění a vytrhla další vlas, který jsem pak fotila. Teď už jsem se všechno naučila testovat na jednom jediném vlase, aby byly vidět konkrétní výsledky před a po. A to se zrovna krásně podařilo zdokumentovat u K18, kdy na testovaném vlase bylo velké množství různých trhlin, já jsem na něj aplikovala masku K18 a po aplikovaní bylo vidět, jak se ten vlas o něco spravil: trhliny byly podstatně menší. Tam, kde vlas byl rozštěpený, byl znovu jakoby zatáhlý.

otaznik kopie

Na Vašem profilu se často věnujete čisticím šamponům a tomu, co s vlasy dokážou. Co jste ohledně nich vyzkoumala přes mikroskop

Já miluju šampon Un Do Goo, to je jeden z mých nejoblíbenější produktů a používám ho opravdu často. Zároveň je průhledný a díky tomu ho opakovaně používám do experimentů, protože ho mikroskop dokáže prosvítit. Rinchenbachova5 Ale jelikož je teď velký trend čištění vlasů, lidé mají tendenci vše přehánět, a to bohužel i s čistícími šampony. Už jsem potkala několik klientek, které to s používáním Un Do Goo přeháněly, používaly ho zbytečně často a vlasy (zejména v koncích) si kvůli tomu poškodily, jelikož má vysoké pH. Přes mikroskop je krásně vidět, že když zakápnete vlas Un Do Goo, kutikula se otevírá na maximum a když s vlasem pohnete, šupinky kutikuly se ulamují. Když si představím klientku, která s tím šamponem neumí zacházet opatrně, tak je jasné, že může dojít k poškození.Proto mě nadchla K18 se svým Detox šamponem, je tam taky krásně vidět, jak se vlas čistí a kutikula se otevírá, ale ne až tak extrémně a není proto náchylná k poškození. Pro klientky je tato varianta bezpečnější, než Un Do Goo, který doporučuju na použití v salonu. Detox Shampoo můžu s klidným srdcem doporučit na doma, aniž bych se bála, že si klientky můžou nesprávnou aplikací vlasy poškodit.

otaznik kopie

Kdybyste měla vypíchnout jen 1 věc, kterou Vás mikroskop naučil, co by to bylo?

Prevence je nade vše! Díky mikroskopu jsem přišla na to, že je extrémně důležité o vlasy správně pečovat, protože když dojde k jeho poškození, není možné ho úplně vyspravit. Je důležité mít správně nastavenou péči, a to jak šampon a kondicionér, tak styling. Osobně jsem vždy vynechávala styling, byla jsem v tom dost pankáč, ale zjistila jsem, jak je styling důležitý. Když vlas není chráněný, rychle se namáhá a poškozuje. A když se jednou poškodí, už ho nejsme schopni ničím vrátit do úplně zdravého stavu. Jakmile máme díru v kutikule, tak tam už v nějaké podobě zůstane a nejde zacelit. Takže nejlepší varianta je vlas chránit a dodávat mu správnou péči. O to víc teď lpím na tom, aby mé klientky používaly kvalitní a dobře nastavenou péči – před tím, než se vlas poškodí. Takže prevence, prevence a prevence!