Jak mikroskopie změnila pohled Ivany na vlasy
Ivana Rinchenbachová
je známá tím, že se na svém instagramovém profilu hodně věnuje mikroskopování vlasů a zkoumá vlivy různých produktů a procesů na jejich strukturu. Tento až vědecký pohled na vlas přináší spoustu nových informací, které můžeme aplikovat do každodenní práce na salonech. S Ivanou si popovídala naše PR manažerka Natalia, která zjistila, jak to celé začalo a jak pohled do mikroskopu změnil přístup Ivany nejen k vlasům svých klientů, ale i svým vlastním.
V ČR jste jedinečná tím, že zkoumáte vlasy pod mikroskopem a věnujete tomu podstatnou část svého obsahu na Instagramu. Jak jste k mikroskopu přišla a jak Vás toto téma vůbec napadlo?
Přišla jsem na to tak, že jsem před několika lety viděla video s Ninou Krajčo, která mluvila o mikroskopování vlasů a strašně mě to tehdy nadchlo. Říkala jsem si, že je to skvělý nápad, že tohle bych přesně chtěla dělat, ale přišlo mi to tehdy jako nedostižná a naprosto nerealizovatelná myšlenka. Shodou okolností u toho byla moje máma, která mě vždycky v práci extrémně podporovala a ji napadlo, že se mi celá rodina složí k Vánocům na můj první mikroskop. Pak jsem se do toho úplně ponořila. Hned jsem všem z rodiny odebrala vzorky a začala jsem první zkoumání vlasů. To byl rok 2017.
Takže vlasy přes mikroskop zkoumáte přes 6 let a pořád Vás to baví, pořád tam je, co objevovat?
Ano, vždycky, když si myslím, že už jsem viděla všechno, že už není kam se dál posouvat a co objevovat, tak vzápětí přijde impulz, který ukáže něco nového. Velmi často se děje to, že se rozhodnu zkoumat určitou věc a ve výsledku se ukáže úplně něco jiného. Takhle jsem se třeba teď věnovala testování UV záření na vlas a objevila jsem jinou hrozně zajímavou věc: ukázal se rozdíl mezi přírodním a kosmetickým pigmentem ve vlase, který jsem ani neměla v plánu zkoumat.
A na co jste přišla u těch pigmentů?
Já jsem se původně snažila zmapovat poškození způsobené UV zářením. Obecně víme, že je pro vlasy škodlivé a mě zajímalo, jestli budou na vlase vidět nějaké viditelné změny. Nachystala jsem si spoustu různých vzorků - přírodní vlasy, barvené vlasy, vlasy s přelivem a rozdělila jsem je do dvou skupin, kdy na jednu skupinu vlasů jsem používala přípravky s UV ochranou a na druhou skupinu ne a vystavila je slunci. Samozřejmě se ukázal rozdíl mezi vzorky s UV ochranou a bez, což jsem očekávala, ale co mě velmi překvapilo, že z vlasů mnohem rychleji zmizel pigment z nebarvených přírodních vlasů, než kosmetický pigment z vlasů barvených. To jsem úplně nečekala, protože blednutí barvy většinou řeší barvené klientky a klientky s přírodními vlasy to neřeší a UV ochranu často nepoužívají. Přitom se přírodní pigment vyšisuje sluníčkem rychleji, než přeliv nebo barva.
To je nejčerstvější objev, pamatujete si, co byl ten první? Co Vás při počáteční práci s mikroskopem překvapilo?
Ten úplně první velký experiment byl, když jsem poprvé testovala, jestli je vidět rozdíl mezi vlasy stříhanými nůžkami na papír versus profesionálními kadeřnickými nůžkami. Četla jsem totiž v nějaké diskuzi, že chodit na střihání ke kadeřníkovi je zbytečné a člověk se může bezpečně ostříhat doma. Na to konto jsem otestovala střih dvěma různými nástroji na jednom svém vlase a ihned byl vidět obrovský rozdíl. Postovala jsem výsledky v dané facebookové skupině, ale moc jsem neuspěla, protože tam ženy namítaly, že mají nové kancelářské nůžky pouze na stříhání vlasů (tudíž by měly být dostatečně ostré) a proto by z nich vlasy neměly být roztřepené. Tak jsem provedla další testování, koupila jsem úplně nové nepoužité kancelářské nůžky a ostříhala si půlku hlavy těmito novými nůžkami na papír a druhou půlku profi kadeřnickými nůžkami. Zajímalo mě i to, jak se vlasy budou chovat nejen ihned po střihu, ale i v delším časovém horizontu. Po 3 týdnech jsem vzala vzorky z každé strany a viděla jsem enormní rozdíl.
Je zřejmé, že Vás to nejen baví, ale přináší to spoustu informací o vlasech. Co Vás během těch let nejvíce obohatilo?
Když jsem to v roce 2018 začala zkoumat, překvapilo mě, jak málo je informací o struktuře a stavbě vlasů. Celý první rok jsem jenom koukala do mikroskopu, ale vůbec jsem nevěděla, co v něm vidím: různé struktury, tmavé černé fleky a podobně. Nebyla jsem schopná nikde dohledat, co to znamená. Velmi mě zajímalo, jak se vlasy chovají v různých situacích, a to především proto, abych věděla, co si s nimi můžu ve své kadeřnické praxi dovolit. Také jak k vlasu přistupovat při chemických úkonech, abych ho zachovala v co nejvyšší kvalitě. Co mě například velmi obohatilo bylo, když se mi podařilo zmapovat, že na vlasech existují podélné praskliny a příčné praskliny a je mezi nimi velký rozdíl. Podélné praskliny vznikají často chemickým poškozením, příčné praskliny se zase nejčastěji dějí u klientek s nebarvenými vlasy a vznikají nedostatečnou péčí a mechanickým namáháním. To mi hezky objasnilo, proč přicházejí klientky přírodními vlasy, že se jim ulamují konce. Když to vím, můžu to klientkám lépe vysvětlit a nastavit vhodnou péči.
Takže s mikrospokem nastavujete i péči zákazníkům na doma?
Není to tak, že bych ho nutně potřebovala, ale určitě mi pomáhá. Na začátku je pro mě nejdůležitější konzultace a test elasticity. A taky neodebírám vzorky u každé klientky spíše jen u těch, kde mě zaujme jejich divoká vlasová historie. Nedávno jsem měla novou klientku, kde vlasy vypadaly celkem normálně, ale i přesto jsem po čištění Malibu C odebrala vzorky. Pod mikroskopem bylo krásně vidět, jak se z vlasů stáhly veškeré nánosy a na vlase se ukázalo velké množství minitrhlinek. Během konzultace jsme přišly na to, že klientka nepoužívá kondicionér, ale pouze bezoplachový kondicionér, který samozřejmě nestačil. Takže mikroskop spíše používám k tomu, že mi zviditelňuje věci, které často tuším, že se na vlasech dějí.
Přes mikroskop dlouhodobě zkoumáte vliv péče a dokážete ji díky tomu lépe vysvětlit klientům. Co Vás nejvíc nadchlo z produktů které jste v nedávné době zkoumala?
Napadla mě maska K18: líbí se mi, že je jednoduchá, má dostatek účinných látek a nejsou tam žádné zbytečné složky. Viděla jsem s ní moc pěkný výsledek i na velmi poškozeném vlasu se spoustou trhlin. Kdysi dřív jsem totiž vlasy zkoumala tak, že jsem vytrhla jeden vlas, aplikovala produkt nebo udělala čištění a vytrhla další vlas, který jsem pak fotila. Teď už jsem se všechno naučila testovat na jednom jediném vlase, aby byly vidět konkrétní výsledky před a po. A to se zrovna krásně podařilo zdokumentovat u K18, kdy na testovaném vlase bylo velké množství různých trhlin, já jsem na něj aplikovala masku K18 a po aplikovaní bylo vidět, jak se ten vlas o něco spravil: trhliny byly podstatně menší. Tam, kde vlas byl rozštěpený, byl znovu jakoby zatáhlý.
Na Vašem profilu se často věnujete čisticím šamponům a tomu, co s vlasy dokážou. Co jste ohledně nich vyzkoumala přes mikroskop
Já miluju šampon Un Do Goo, to je jeden z mých nejoblíbenější produktů a používám ho opravdu často. Zároveň je průhledný a díky tomu ho opakovaně používám do experimentů, protože ho mikroskop dokáže prosvítit. Ale jelikož je teď velký trend čištění vlasů, lidé mají tendenci vše přehánět, a to bohužel i s čistícími šampony. Už jsem potkala několik klientek, které to s používáním Un Do Goo přeháněly, používaly ho zbytečně často a vlasy (zejména v koncích) si kvůli tomu poškodily, jelikož má vysoké pH. Přes mikroskop je krásně vidět, že když zakápnete vlas Un Do Goo, kutikula se otevírá na maximum a když s vlasem pohnete, šupinky kutikuly se ulamují. Když si představím klientku, která s tím šamponem neumí zacházet opatrně, tak je jasné, že může dojít k poškození.Proto mě nadchla K18 se svým Detox šamponem, je tam taky krásně vidět, jak se vlas čistí a kutikula se otevírá, ale ne až tak extrémně a není proto náchylná k poškození. Pro klientky je tato varianta bezpečnější, než Un Do Goo, který doporučuju na použití v salonu. Detox Shampoo můžu s klidným srdcem doporučit na doma, aniž bych se bála, že si klientky můžou nesprávnou aplikací vlasy poškodit.
Kdybyste měla vypíchnout jen 1 věc, kterou Vás mikroskop naučil, co by to bylo?
Prevence je nade vše! Díky mikroskopu jsem přišla na to, že je extrémně důležité o vlasy správně pečovat, protože když dojde k jeho poškození, není možné ho úplně vyspravit. Je důležité mít správně nastavenou péči, a to jak šampon a kondicionér, tak styling. Osobně jsem vždy vynechávala styling, byla jsem v tom dost pankáč, ale zjistila jsem, jak je styling důležitý. Když vlas není chráněný, rychle se namáhá a poškozuje. A když se jednou poškodí, už ho nejsme schopni ničím vrátit do úplně zdravého stavu. Jakmile máme díru v kutikule, tak tam už v nějaké podobě zůstane a nejde zacelit. Takže nejlepší varianta je vlas chránit a dodávat mu správnou péči. O to víc teď lpím na tom, aby mé klientky používaly kvalitní a dobře nastavenou péči – před tím, než se vlas poškodí. Takže prevence, prevence a prevence!