Styling rovná se fixace?
Dnes už je to jinak, chceme od produktů víc! A s těmi správnými dostane váš účes dechberoucí objem, vysněnou texturu, oslnivou hebkost a taky nezbytnou ochranu. Jen to všechno znamená, že si s výběrem stylingových přípravků musíte dát záležet. S tipy kadeřníka a školitele Filipa Štancla to zvládnete raz dva!
Efekt v hlavní roli
Lekce první: přehlídka typů stylingových produktů. K dobře známým a oblíbeným gelům a lakům se totiž v posledních letech přidaly také vlasové pudry, vosky, slané spreje a mnoho dalších. Výběr je tak pestřejší, ale zároveň komplikovanější. Tak si v tom pojďme udělat pořádek.
Gel
Gel dokáže vlasy zpevnit a vytvarovat do požadovaného tvaru. Sáhnout po něm můžete také pro vytvoření „mokrého vzhledu” nebo definování vln.
Vosk
I vosk slouží především k tvarování a fixaci účesu. Jako bonus ale vlasy po jeho nanesení zůstávají stále flexibilní a poddajné, takže vlasový styling můžete během dne libovolně upravovat.
Pudr
Z vlasových pudrů těží především jemné a řídké vlasy. Dodávají totiž objem, texturu a navíc často také absorbují přebytečný maz, takže vlasy působí svěžím a lehkým dojmem.
Tužidla a pěny
Objem, textura a zpevnění bez zatížení vlasů, to umí kvalitní tužidla a pěny. Využít je tak můžete mnoha způsoby, od vytváření definovaných vln přes zkrocení krepatění až po dodání objemu.
Laky na vlasy
Laky na vlasy primárně účes zpevňují a zajišťují, aby vydržel v perfektním stavu co nejdéle. Zároveň ale také chrání před působením vnějších vlivů.
Slané spreje
Slané spreje dodávají texturu a objem a dokáží také podpořit přirozené zvlnění. Vytvářejí tak dojem, jako byste strávili den u moře.
Pokud máte ze všech možností pořád trochu zamotanou hlavu, nic se neděje. Spíše než označení produktů je důležitější jejich efekt a funkčnost. Naše tabulka vám pomůže ujasnit si, jaký výsledek vlastně hledáte.
Efekt | Funkce | Ideální pro |
---|---|---|
Objem | Nadzvednutí vlasů od kořínků | Jemné vlasy, foukané účesy |
Textura | Nepravidelný, nedbalý vzhled | Krátké střihy, vlnité vlasy, styling prsty |
Fixace | Zajištění tvaru účesu po celý den | Večerní účesy, ofiny, vlny |
Definice | Zvýraznění jednotlivých pramenů nebo vln | Kudrnaté vlasy, vrstvené střihy |
Uhlazení | Kontrola krepatosti, lesk | Silné, barvené nebo suché vlasy |
Typ vlasů vás navede
Efekt je jedna věc, ale přípravek nebude fungovat podle představ, když se nepotká s typem vašich vlasů. Tady je návod, jak vybírat.
Jemné vlasy
Jestli jsou vaše vlasy tenké a mají tendenci k maštění, vybírejte produkty pro jemnou hřívu. „Tyto vlasy také snadno plihnou, přetěžují se a mají tendenci ztrácet objem,” vysvětluje kadeřník Filip Štancl. Potřebují tak produkty, které jsou lehké, vzdušné a pramínky neslepí. Volte proto objemové pěny a spreje s jemnou fixací nebo texturizační mlhy, které vlasy krásně nadzvednou. Naopak mastné krémy, vosky a oleje vaším nejlepším přítelem nebudou a vlasy zbytečně zatíží.
Vlnité a kudrnaté
Tento typ vlasů se často potýká se suchostí a snadno se zacuchává. Pro perfektní vzhled tak potřebuje hydrataci, ochranu před krepatěním a také definici. „Styling musí umět tyto vlasy zafixovat, ale zároveň nezatvrdit,” uvádí Filip Štancl. Krémy a gely pro definici vln a pěny pro objem a pružnost tak budou skvělými spojenci.
Hrubé a nepoddajné
Jestli mají vaše vlasy silnou strukturu, bývají na omak hrubé, tíhnou ke krepatění a chybí jim lesk, potřebují přípravky, které je zkrotí. „Kombinujte uhlazující péči s tvarujícím stylingem,” radí odborník. Pomohou s tím uhlazující krémy a mléka, do konečků můžete nanést těžší vosky a stylingové oleje.
Pozor na množství i poškození

I doma zvládnete vytvořit účes, který bude připomínat dílo profesionála v salonu. Obzvlášť, když budete mít po ruce kvalitní produkty a nástroje. Je ale třeba se vyhnout častým chybám.
Jaké to podle kadeřníka jsou?
Množství
Správná aplikace stylingových produktů je zásadní. Přípravku však často nanášíme příliš mnoho a vlasy pak pod nánosy plihnou. Začněte s menším množstvím a případně podle potřeby postupně přidávejte.
Žehlení vlhkých vlasů
Tímto způsobem si vlasy spíše spálíte, než abyste dosáhli požadovaného vzhledu. Před žehlením je proto vždy vysušte.
Kulmování nedostatečně vysušených vlasů
Pokud tápete, proč vám vlny ve vlasech nedrží, tohle může být důvod.
Tepelné nástroje: ano, ale s ochranou
Tím největším prohřeškem je nedostatečná nebo zcela chybějící termoochrana. Pokaždé, když berete do ruky fén, žehličku nebo kulmu, totiž riskujete narušení struktury vlasu. Bez správné ochrany se i zdravé vlasy postupně vysušují, lámou a ztrácejí lesk a přispíváte k jejich stárnutí. „Tepelná ochrana není „volitelný krok“, ale základní forma prevence před nevratným poškozením,” upozorňuje Filip Štancl.
Jak tepelnou ochranu vybírat a používat?
Pro jemné a normální vlasy bude ideální forma sprejů a mlh. Mléko nebo krém pak volte pro suché, krepaté nebo chemicky ošetřené vlasy. Pokud jde o aplikaci, termoochranu naneste rovnoměrně do délek a konečků vlhkých vlasů před fénováním. Před použitím žehličky naneste malé množství na suché vlasy (a pořád platí, že vlhká hříva se nežehlí, proto bude potřeba pár minut počkat).
Pozor také na teplotu, kterou u nástrojů nastavujete. „Žehlička i kulma dosahují teplot až 200, nebo dokonce 230 °C. Při této teplotě se vlas doslova „pálí", pokud není chráněn. Ideální teplota je 185 °C,” říká kadeřník.
Zdroje: www.healthline.com/health/beauty-skin-care/types-of-hair#style-and-care/ │ www.cosmopolitan.com/style-beauty/beauty/a31956130/hair-types/│www.cloudninehair.com/blogs/hair/how-to-find-out-your-hair-type/